A1 A1
Local
Candidates appearing in the 2019 general election

The following is a list of candidates who will appear on the ballot for Tuesday’s general election:

BRADFORD COUNTY

Auditors (4 Year Term, Vote for 2)

Jeff Warner (D)

Eric Matthews (R)

Sebrina R. Shanks (R)

Commissioners (4 Year Term, Vote for 2)

Ed Bustin (D)

Robert L. Stevens (D)

Doug McLinko (R)

Daryl Miller (R)

Coroner (4 Year Term)

Thomas M. Carman (R)

District Attorney (4 Year Term)

Albert C. Ondrey (D)

Chad M. Salsman (R)

Prothonotary & Clerk of Courts (4 Year Term)

Dawn Close (R)

Register of Wills, Recorder of Deeds & Clerk of Orphan Courts (4 Year Term)

Sheila Johnson (R)

Sheriff (4 Year Term)

Clinton J. Walters (D/R)

County Treasurer (4 Year Term)

Matthew P. Allen (R)

Judge of the Common Pleas — 42nd Judicial District (10 Year Term Retention)

Maureen Beirne

MUNICIPAL CANDIDATES

Alba Borough Councilman (4 Year Term, Elect 3)

Lorelei B. Colton (R)

Gordon Matson (R)

Tricia Hojnowski (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Corin Bastion-Lewis (R)

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Albany Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Armenia Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Wayne Morgan (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Asylum Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Kenneth Ober (D)

Donald E. Johnson, Jr. (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Sherry P. Grover (D)

Athens Borough Mayor (2 Year Term, Elect 1)

Francis Skip Roupp (R)

Councilman (4 Year Term, Elect 4)

Matthew Davidson (D)

Scott P. Riley (D)

Scott Molnar (R)

Robert Williams (R)

Walter Chaykosky (R)

Athens Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Susan K. Seck (D)

Supervisor (2 Year Term, Elect 1)

Tressa Heffron (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

William N. Morris (R)

Burlington Borough Councilman (4 Year Term, Elect 3)

Vacant

Councilman (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Burlington Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Nelson E. Wolfe (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

West Burlington Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Elgene Ward (D/R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Denise Slingerland (R)

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Tax Collector (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Canton Borough Councilman (4 Year Term, Elect 4)

John A. Mosser (R)

Brandon Wilcox (R)

George Jennings (R)

Christopher Schrader (R)

Canton Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Mark J. McMurray (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Columbia Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Mark Borek (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Thomas G. Murray (D)

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Franklin Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Stephen Pelton (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Granville Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Samuel Colton (D)

Larry Fleming (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Eileen M. Deutschle (R)

Herrick Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Jo Ann Brink (R)

LeRaysville Borough Councilman (4 Year Term, Elect 4)

John E. Keegan (R)

Richard C. Potter (R)

Alan E. Coates (R)

Traci N. Johnson (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

LeRoy Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Jason C. Krise (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Litchfield Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Frederick Tiffany (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Alice Rogers (R)

Monroe Borough Mayor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Councilman (4 Year Term, Elect 3)

Brenda J. Munkittrick (R)

Joan L. Grenell (R)

Amy L. Calaman (R)

Councilman (2 Year Term, Elect 3)

C. James Vanderpool (D)

Daniel E. Troup (D)

Leo J. Wills, Jr. (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Monroe Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Vernon Perry (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

New Albany Borough Councilman (4 Year Term, Elect 1)

Michelle Dunham (R)

(Per Court Order effective Jan. 1, 2019, council members reduced from seven to five)

Orwell Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

John T. Strope (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Overton Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Dennis Chase (R)

Supervisor (4 Year Term, Elect 1)

Robert Broschart (D)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Pike Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Brennan D. Coates (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Ridgebury Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Percy Talada (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Pat Scala (D)

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Rome Borough Councilman (4 Year Term, Elect 3)

Cherry Benjamin (R)

Councilman (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Rome Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Jason A. Abell (R)

Greg Perry (L)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Sayre Borough Councilman (4 Year Term, Elect 4)

Jessica Meyer (D)

Cori Belles (D)

Irene Slocum (D)

Patrick Gillette (R)

Sheshequin Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

John Smith (R)

Supervisor (4 Year Term, Elect 1)

Aaron Holdren (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Linda Marie Gaskill (R)

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Brandy Smith (R)

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Smithfield Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Jacqueline Kingsley (D)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

South Creek Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Stephen Decker (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

South Waverly Borough Councilman (4 Year Term, Elect 2)

Leo F. Bentley, Jr. (D)

Cori Lasco (R)

Springfield Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Ron Wood (D/R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Standing Stone Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

John Lukach (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Stevens Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Randy L. Campbell (R)

Supervisor (4 Year Term, Elect 1)

Levi Meglich (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Mildred E. Chamberlin (R)

Sylvania Borough Councilman (4 Year Term, Elect 2)

Jared J. Renzo (R)

Hal Norton, Jr. (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Terry Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Paul Tuttle (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Towanda Borough

1st Ward

Councilman (4 Year Term, Elect 2)

Phillip W. Roof (R)

Ryan P. Eberlin (R)

2nd Ward

Councilman (4 Year Term, Elect 1)

Paul Sweitzer (R)

Councilman (2 Year Term Elect 1)

James B. Lacek (R)

3rd Ward

Councilman (4 Year Term, Elect 2)

J. Mark Christini (R)

Ellen T. Lacek (R)

Towanda Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Wilma Lindsey (R)

Supervisor (2 Year Term, Elect 1)

Gary Scranton (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Joe Snell (R)

North Towanda Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Brian J. McLinko (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Troy Borough Councilman (4 Year Term, Elect 4)

Vacant

Troy Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Randy G. Calkins (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Bonnie J. Stone (D)

Tuscarora Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Dean Bennett (D/R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Tax Collector (2 Year Term, Elect 1)

Sandra Gehin (R)

Ulster Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Gerald M. Slater, Jr. (D/R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Janette A. Holdren (R)

Warren Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Mark S. Wheaton (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

James Moore (R)

Wells Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

David L. Stewart (D/R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Wilmot Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Mark Dietz (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

Auditor (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Windham Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

David J. Wilson (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

Wyalusing Borough Councilman (4 Year Term, Elect 3)

Joshua VanDeMark (R)

Joshua Kilmer (R)

Councilman (2 Year Term, Elect 1)

Vacant

Wyalusing Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Lanny Stethers (R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Rose Repsher (R)

Wysox Township Supervisor (6 Year Term, Elect 1)

Kevin J. West (D/R)

Auditor (6 Year Term, Elect 1)

Vacant

SCHOOL BOARD OF DIRECTORS

Athens Area School District

REGION 1 – ATHENS BORO (4 Year Term, Elect 2)

Charles Frisbie (D/R)

Brendon Hitchcock (D/R)

REGION 2 – ATHENS TWP & SHESHEQUIN TWP (4 Year Term, Elect 1)

John W. Cheresnowsky (D/R)

(2 Year Term, Elect 1)

Kevin Rude (D/R)

REGION 3 – RIDGEBURY TWP, SMITHFIELD TWP & ULSTER TWP (4 Year Term, Elect 2)

Kathy Jo Minnick (D/R)

Lisa Braund (D/R)

Canton Area School District

REGION 1 – CANTON TWP & LEROY (4 Year Term, Elect 2)

Krista Jennings (D/R)

Gary L. Black (D/R0

REGION 2 – CANTON BORO (4 Year Term, Elect 2)

William G. Holland, III (R)

Eric Anderson (R)

Northeast Bradford Area School District

LERAYSVILLE BORO, ORWELL TWP, PIKE TWP, ROME BORO, ROME TWP, WARREN TWP, & WINDHAM TWP (4 Year Term, Elect 5)

Louis Ugliuzza (D/R)

Richard R. Jones (D/R)

Donald Stewart (D/R)

Teresa Murray Edsell (R)

Steven Allabaugh (R)

Sayre Area School District

LITCHFIELD TWP, SAYRE & SOUTH WAVERLY BOROS (4 Year Term, Elect 5)

Peter J. Quattrini, Jr. (D/R)

Andrew Hickey (D/R)

Debra Agnew (D/R)

Donald F. Skerpon (D/R)

(2 Year Term, Elect 1)

Margaret K. Barry (D/R)

Towanda Area School District

REGION 1 – TOWANDA 2ND & 3RD WARDS & NORTH TOWANDA TWP (4 Year Term, Elect 2)

Mark Gannon (D/R)

Evelyn Sherburne (R)

REGION 2 – ASYLUM TWP, FRANKLIN TWP, MONROE BORO, MONROE TWP & TOWANDA TWP (4 Year Term, Elect 2)

Brooks H. Greenland (D/R)

Chad Strickland (D/R)

REGION 3 – STANDING STONE TWP, TOWANDA 1ST WARD & WYSOX TWP (4 Year Term, Elect 1)

Deborah West (D/R)

Troy Area School District

REGION 1 – ALBA BORO, ARMENIA TWP, TROY BORO & TROY TWP (4 Year Term, Elect 2)

Janet R. Ordway (D/R)

REGION 2 – COLUMBIA TWP, SOUTH CREEK TWP, SYLVANIA BORO & WELLS TWP (4 Year Term, Elect 1)

Vacant

REGION 3 – BURLINGTON BORO, BURLINGTON TWP, W. BURLINGTON TWP, GRANVILLE TWP, SPRINGFIELD TWP (4 Year Term, Elect 2)

Sheryl Angove (D/R)

Dan J. Martin (R)

Wyalusing Area School District

REGION 1 – ALBANY TWP, NEW ALBANY BORO, OVERTON TWP, TERRY TWP & WILMOT TWP (4 Year Term, Elect 2)

Joseph J. McMahon (D/R)

Richard M. Robinson (D/R)

REGION 2 – HERRICK TWP, WYALUSING BORO, & WYALUSING TWP (4 Year Term, Elect 2)

Douglas Eberlin (D/R)

REGION 3 – STEVENS TWP, TUSCARORA TWP IN BRADFORD CO (4 Year Term, Elect 2)

Barbara Prevost (D)

Nicholas Vanderpool (D/R)


Local
DA, Commissioners among positions to be chosen by voters Tuesday

Races for Bradford County political offices will come to a conclusion following Tuesday’s state wide general election. Highlighting the local elections will be races for district attorney, commissioners, contested municipal positions and a proposed constitutional amendment.

The district attorney race may look familiar to Republican primary voters in the county as the Republican nominee, Chad Salsman, and the Democratic nominee, Al Ondrey, ran against each other in May’s Republican primary election. Following Salsman’s 309-vote difference win over Ondrey in the primary, Ondrey accepted the Democratic party’s nomination for the district attorney race as the party did not run a candidate. Ondrey received 356 write-in votes in the Democrat primary, more than any other candidate.

The race to fill long-time District Attorney Dan Barrett’s position is expected to be close.

Four choices for Bradford County Commissioners will be also be on the ballot. Republican incumbents Doug McLinko and Daryl Miller, as well as Democrat incumbent Ed Bustin will be accompanied on the ballot by Democrat Robert L. Stevens, who secured a spot on the ballot after receiving 241 write-in votes in the primary. All three commissioner seats are up for grabs.

Also on the ballot will be a proposed constitutional amendment. The ballot measure, called Crime Victim Rights, will ask if the voter would support adding a section addressing crime victims’ rights to the Pennsylvania Constitution Declaration of Rights. The question will read as follows: Shall the Pennsylvania Constitution be amended to grant certain rights to crime victims, including to be treated with fairness, respect and dignity; considering their safety in bail proceedings; timely notice and opportunity to take part in public proceedings; reasonable protection from the accused; right to refuse discovery requests made by the accused; restitution and return of property; proceedings free from delay; and to be informed of these rights, so they can enforce them? 12 states have passed similar ballot measures including California, Illinois, Montana, North Dakota, South Dakota, Ohio, Florida, Georgia, Kentucky, Nevada, North Carolina and Oklahoma.

Also two incumbents for municipal offices are running as write-in candidates for their current positions. William Them, currently a Wysox Township Supervisor, lost to newcomer Kevin West in May’s primary by one vote, and Michael Shultz, currently on the Canton Borough Council, is also running a write-in campaign.

Polls will open at 7 a.m. and close at 8 p.m. No identification is required to vote in Pennsylvania. If you are in line when the polls close, you are entitled to vote.