CANTON — In an NTL tri-meet with Meadowbrook Christian in tow the Canton girls came out on top with 89 points. Sayre (74) was second followed by Meadowbrook (66) and NEB (18).

Canton won the boys’ meet as well with 94 points. Sayre (53) took second followed by NEB (57) and Meadowbrook Christian (48).

For the girls Sayre went 1-2 in the 100 hurdles with Julia Boyle (17.38) and Courtney Sindoni (18.95).

Canton’s Megan Eagleberger (13.95) won the 100 with teammate Reagan Kelley (27-feet, 1-inch) winning the shot put. Sayre’s Kayla Kittle (26-feet, 1 1/2-inches) was second.

Warrior Madisyn Neal (6:11) won the 1600 followed by Sayre’s Kayla Hughey (6:12) and teammate Josie Kelley (6:31).

Canton’s Elle Binford (31-feet, 7 1/4-inches) won the triple jump while Sindoni (24-feet) took third.

Canton’s Tamara Hess (4-feet, 8-inches) won the high jump with Josie Kelley (4-feet, 4-inches) third.

Sayre went 1-2 in the pole vault with McKenzie Wilkerson and Sarah Vandermark, both at 5-feet.

Binford (13-feet, 10 1/2-inches) and fellow Warrior Rachel Rentzel (12-feet, 8 3/4-inches) went 1-2 in the long jump.

Sayre’s Lucy Coller (1:10) won the 400 followed by Rentzel (1:11) and Canton’s Sam Proseus (1:12).

Boyle (58.86) and Sindoni (59.76) went 2-3 in the 300 hurdles.

NEB’s Paige Howell (74-feet, 11-inches) won the discus while Reagan Kelley (70-feet, 4-inches) took second.

Sayre’s Jennifer Shaffer (2:45) won the 800 with Binford (2:47) second and Hughey (2:50) third.

Eagleberger (30.14) was second in the 200 while NEB’s Sophie Jampo (31.07) was third.

Neal (14:47) won the 3200 while Shaffer (14:51) came in second.

Howell (76-feet, 2-inches) as second in the javelin.

Sayre’s 4x800 relay (11:07) edged out Canton’s by four seconds while Canton’s 4x400 relay (4:50) won.

For the boys’ NEB’s Austin Kithcart (19.47) and Bradley Gosik (21.04) were second and third in the 110 hurdles. Kithcart (5-feet) won the high jump.

Panther Jude Jampo (12.29) won the 100 followed by Canton’s Uriah Baillie (12.32).

NEB’s Collin Cowles (5:07) held off Canton’s Josiah Gleckner (5:10) to win the 1600 while fellow Panther Dale Brown (5:31) was third.

NEB’s Dan Seeley (111-feet, 3-inches) took the discus title as Sayre’s Zach Belles (91-feet, 2-inches) and Canton’s Caiden Williams (87-feet, 6-inches) came in third.

Williams (36-feet, 2 1/2-inches) won the triple jump with Sayre’s Tavone McClenney (33-feet, 6 1/2-inches) second.

Sayre’s Robert Benjamin (7-feet) won took the pole vault title.

McClenney (16-feet, 2 1/2-inches) won the long jump with Williams (15-feet, 8-inches) second and Sayre’s Zach Watkins (14-feet, 8-inches) came in third.

Canton’s Dennis Saar (56.9) tied for first in the 400 with McClenney (57.43) third. Sayre’s Cody VanBenthuysen (54.60) was third in the 300 hurdles.

Canton’s Aaron Sparling (2:23) won the 800 followed by teammate Kyle Davis (2:29) and NEB’s Caleb Uhouse (2:30).

Belles (38-feet, 7 3/4-inches) won the shot put followed by Canton’s Levi Gaiotti (37-feet, 8-inches) and NEB’s Dan Williams (34-feet, 5-inches).

Baillie (25.25) won the 200 with Jampo (26.28) was third. Gleckner (11:49) won the 3200 followed by Benjamin (12:27) and Canton’s Will Gowin (12:30).

Canton’s Derek Atherton-Ely (115-feet, 7-inches) won the javelin with Sayre’s Luke Cowder (114-feet, 3-inches) was second and Saar (109-feet, 3-inches) came in third.

Canton won all three relays: 4x800 (9:54), 4x400 (3:56) and 4x100 (49.41).

BOYS: Towanda 87, Athens 62

GIRLS: Athens 91.5, Towanda 56.5

The two teams split in dual meet track and field action Tuesday.

For the boys’ Athens’ Damian Hudson (11.84) won the 100 followed by Towanda’s Sean Campbell (11.93) and Athens’ Shayne Reid (12.35).

Athens’ Benny Gambrell (23.77) took the 200 with teammate Zach Trasco (25.32) second and Towanda’s Ryan West (26.31) third.

Towanda went 1-2 in the 400 with Chase Dibble (57.75) and Noah Schaffer (1:01.99) while Athens’ Levi Kuhns (1:03.57) took third.

They also went 1-2 in the 800 with Eric Lauber (2:18.97) and Cole Barrett (2:24.04) while Athens’ Brendan Jones (2:26.05) came in third.

The Black Knights also went 1-2 in the 1600 with Aizak Nimmo (4:57.63) and Lauber (4:58.42). Athens’ T. J. Toscano (5:07.20) came in third.

Toscano (10:59.30) won the 3200 with Nimmo (11:01.34) second and Towanda’s Kaigan Stroop (11:12.15) third.

Towanda’s John Schrader (17.40) won the 110 hurdles as Athens’ James Benniger-Jones (19.67) came in second and Ben Biles (20.63) was third.

Schrader (46.04) won the 300 hurdles followed by teammate Campbell (49.88) and Biles (53.32).

Athens’ 4x100 relay won in 46.79 while Towanda took the 4x400 relay (3:55.37) and the 4x800 relay (10:10.25).

Trasco (5-feet, 8-inches) won the high jump as Towanda’s Isaac Pelka (5-feet, 6-inches) and Campbell (5-feet, 4-inches) went second and third.

Towanda’s Cody Griffith (7-feet, 6-inches) won the pole vault followed by Biles (7-feet, 4-inches) in second.

Gambrell (21-feet, 1/2-inches) won the long jump followed by Campbell (19-feet, 11 1/2-inches) and Pelka (17-feet, 6-inches).

Gambrell (40-feet, 11 1/2-inches) took the triple jump as Pelka (37-feet, 1-inch) was second and Jones (31-feet, 10-inches) came in third.

Towanda went 1-2-3 in the shot put with Caleb Robinson (39-feet, 1 1/2-inches), Wyatt Ferris (38-feet, 6 1/2-inches) and Alex Daum (36-feet, 10 1/2-inches).

Athens went 1-2 in the discus with Asher Ellis (104-feet, 9-inches) and Noah Wright (104-feet, 5-inches) as Ferris (102-feet, 6-inches) came in third.

Towanda’s John Schoonover (111-feet, 2-inches) won the javelin followed by Ellis (101-feet, 5-inches) and Towanda’s Noah Shaffer (101-feet, 4-inches).

On the girls’ side Athens went 1-2-3 in the 100 with Rachel Hutchison (13.30), Hannah Walker (13.65) and Emma Roe (14.04).

Walker (29.07) won the 200 followed by Athens’ Natalie Dailey (35.13).

Roe (1:06.27) won the 400 as Towanda’s Porschia Bennett (1:08.69) came in second and Wildcat Alexandra Martin (1:13.85) was third.

Hutchison (2:24.64) won the 800 with Roe (2:45.59) second and teammate Sophie Adams (2:53.97) third.

Adams (6:22.14) won the 1600 as Towanda’s Cheyenne Brown (6:46.47) came in second.

Adams (14:23.57) won the 3200 with Brown (14:38.38) second and Towanda’s Amy Morse (14:42.32).

Athens’ Ariana Gambrell (15.45) won the 100 hurdles, breaking her own school record by .01 seconds, followed by Towanda’s Jonnilei Abrams (18.88) and Hannah Ryck (19.01).

Abrams (55.06) won the 300 hurdles followed by Athens’ Olivia Bartlow (57.09) and Taylor Walker (1:00.28).

Athens won the 4x100 relay (52.86) and the 4x400 relay (4:37.87) while Towanda won the 4x800 relay (12:17.44).

Bennett went 4-feet, 10-inches to win the high jump followed by Athens’ Leah Liechty (4-feet, 6-inches) and Walker (4-feet, 4-inches).

Towanda went 1-2-3 in the pole vault with Mariah Mosier (6-feet, 6-inches), Emily Morris (5-feet, 6-inches) and Emma Vail (5-feet, 6-inches).

Gambrell (16-feet, 2 3/4-inches) won the long jump followed by Bennett (14-feet, 1/2-inch) and Knight Mikenna Schaffer (14-feet).

Gambrell (30-feet, 11-inches) also won the triple jump as Samantha Markle (30-feet, 4 1/2-inches) was second. Ryck (28-feet, 7-inches) came in third.

Towanda went 1-2-3 in the shot put with Hannah Palfreyman (29-feet, 2 3/4-inches), Lila Bowen (28-feet, 8-inches) and Mecca Grover (27-feet, 6 1/2-inches).

Bartlow (85-feet, 5-inches) won the discus followed by Palfreyman (82-feet, 11-inches) and Bowen (72-feet, 11-inches).

The Wildcats swept the javelin with Paige McCarthy (104-feet, 1-inch), Cassidy Stackpole (92-feet, 5-inches) and Avery Priester (84-feet, 2-inches).